اصفهان

اصفهان

اصفهان یکی از باستانی‌ترین شهرهای ایران است که در مرکز کشور قرار گرفته است. این شهر از نظر جمعیت بعد از تهران و مشهد در رتبه سوم قرار دارد. اصفهان را به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر نامگذاری کرده‌اند زیرا این شهر دارای آثار باستانی زیادی بوده و از زمان صفویه بسیار مورد توجه قرار گرفته است و تعدادی از آن‌ها به عنوان میراث تاریخی در یونسکو ثبت شده‌اند. همچنین اصفهان در سال 2006 به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام بعد از مکه نامیده شد.
شهر اصفهان به داشتن معماری زیبای اسلامی و بسیاری از بلوارهای زیبا، پل‌های سرپوشیده، تونل‌های زیبا، کاخ‌ها، مسجدها و مناره‌های منحصربفرد مشهور است و این معماری باعث شده است اصفهان را با لقب نصف جهان فراخوانند. از دیگر نام‌های اصفهان که در گذر زمان تغییر کرده است می‌توان به آپادانا، اسباهان، اسبهان، اسپادنا، اسپاهان، آسپدان، اسپدانه، اسفاهان، اسفهان، اصپدانه، اصفاهان، اصفهانک، بسفاهان، جی، دارالیهودی، رشورجی، سپاهان، سپانه،، گابا، گابیان، گابیه، گبی، یهودیه اشاره کرد.

تاریخچه

اصفهان از شهرهایی است که در زمان‌های باستانی بسیار مورد توجه قرار گرفته داشته است. البته در طول تاریخ بیشترین توجه در زمان صفویه به اصفهان معطوف بوده است که در سال 1006 هجری قمری شاه عباس پایتخت خود را به اصفهان منتقل کرده و با علاقه زیادی که صفویان به طبیعت داشتند این شهر را رونق دادند. در این زمان نیز مسجدها، آب انبارها و کارونسراهای زیادی ساخته شد که اکنون با عنوان آثار باستانی از آن‌ها یاد می‌شود. اصفهان در روزگار شاه عباس اول تا مرگ شاه عباس دوم برتر از همهٔ شهرهای خاورزمین بوده‌است. شهر اصفهان در زمان باستان و اوج شکوه خود دارای 137 کاخ، 162 مسجد، 48 مدرسه، و 273 حمام بوده است که اکنون تعداد کمی از آن‌ها باقی مانده و یا به صورت آثار باستانی و موزه در آمده است.

آب‌وهوا

این شهر در منطقه‌ای در دامنه کوه‌های زاگرس و در کنار زاینده‌رود قرارگرفته که از کوه‌های مرکزی ایران در استان چهارمحال و بختیاری سرچشمه گرفته و به باتلاق گاوخونی می‌ریزد و از مراکز گردشگری، فرهنگی و اقتصادی ایران محسوب می‌شود. زاینده‌رود بزرگ‌ترین رود فلات مرکزی ایران از کوه‌های مرکزی ایران سرچشمه گرفته و از میان اصفهان می‌گذرد و فضای بسیار زیبایی را به وجود می آورد. گفتنی است جنگل ناژوان از مناطق خوش آب‌وهوای حاشیه زاینده‌رود محسوب می شود. از دیگر مناطق طبیعی قابل گشت‌وگذار اصفهان می‌توان به کوه کلاه قاضی و کوه صفه اشاره نمود. منطقه کلاه قاضی، یک پارک ملی است با نام پارک ملی کلاه قاضی که محل زیست جانوران زیادی مانند کل، پازن، بز، آهو و عقاب است.
آب‌وهوای اصفهان به‌طورکلی معتدل و خشک است و مقدار بارش باران و برف نسبتاً متوسط می‌باشد. حداکثر درجه حرارت در تابستان ۳۹ درجه سانتی‌گراد است که تابستان‌هایی بسیار گرم را به وجود می‌آورد و در زمستان تا حداکثر ۱۸- درجه می‌رسد.

صنایع دستی

صنایع دستی استان اصفهان برپایه قالی بافی، ابریشم بافی، قلمزنی، منبت کاری، زری بافی، خاتم کاری، ملیله دوزی، مینیاتور، سفالگری، میناکاری، فلزکاری، فیروزه کوبی، نقره سازی، کاشی سازی، قلمکاری و پولک دوزی است که از صنایع زیبای اصفهان به حساب می آید. امروزه رونق خوبی نیز در بخش جهانگردی دارد. همچنین بسیاری از اقتصاد این شهر از طریق صنایع دستی بوجود می آید.
به طور کلی اصفهان به دلیلی دارا بودن فرهنگ و هنر غنی، صنایع دستی باارزش و همچنین گستره جغرافیایی استان با آب و هوای متنوع یکی از بهترین مقاصد گردشگری در ایران به شمار می رود.

Skip to toolbar